O'zbekiston ERK Demokratik Partiyasi

Muhammed Salih: “Vladimir Putin artık mübalağasız dış politika yetimidir”

Muhammed Salih: “Vladimir Putin artık mübalağasız dış politika yetimidir”
145 views
28 June 2022 - 12:11

Independent Türkçe‘nin sorularını bölgeyi yakından izleyen Özbek siyasetçi Muhammed Salih, şöyle yanıtladı:

“Rusya lideri Vladimir Putin artık mübalağasız dış politika yetimidir. Irkçı politikacı Vladimir Jirinovski’nin ölümünden sonra Putin, dış politikadaki etkin ‘sözcü’sünden ayrı kaldı. Jirinovski son yirmi yılda Putin’in diplomatik temayül gereği dile getiremediği konuları dünya kamuoyuna yalın ve küstah bir üslupla açıklayarak özellikle eski Sovyetler hudutlarında gündem yaratabiliyordu. Şimdi ırkçı politikacının yokluğu Putin’i kendi şovenist doğasını ifşa etmeye zorluyor, onu kendi emperyal hayallerini açık açık ifade etmeye mecbur bırakıyor.

Ve Putin, ceddi olan Deli Petro nasıl toprakları kendinin sanarak işgal ettiyse ‘Biz de Petro gibi üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız’ diye komşularına sopa gösteriyor. Bu sopayı geçmişteki gibi aba altından değil başının üzerinde sallayarak nümayişkarane gösteriyor.

Şimdi bugünkü durumu ‘Büyük bir tektonik kayma yaşıyoruz’ diye tanımladı. Rusya=Ukrayna savaşı da Putin’in hırsından değil, bu garip ‘tektonik kayma’dan kaynaklanıyor sanki. Putin sopasını şu şekilde sallamayı sürdürüyor: ‘Zaman, yeni dünya düzeninin zamanı. Ekonomik ve jeopolitik bir kayma söz konusu. Gelecek vadeden, görmezden gelinemeyecek ülkeler ve bölgelerin rolü günden güne büyümekte.’

muhammed salih.jpeg
Muhammed Salih

Bu ‘görmezden gelinemeyecek ülkeler’ hangileridir acaba? Tabii ki, bu ülkeler Putin’in Ukrayna’ya saldırısını destekleyecek ülkeler olacak. Mesela, eski diktatör Türkmenbaşı’nın diş doktoruyken ölünce onun tahtını ele geçiren Gurbangulı Berdimuhammedov’un devrettiği tahta oturan ve Putin’den madalya alan oğlu Serdar Berdimuhammedov’un başında durduğu Türkmenistan. Örneğin, diktatör Kerimov’un ölümünden sonra Anayasayı ihlal ederek onun yerine geçen ve mucizevi şekilde Batı’da ‘reformcu’ olarak tanınmaya başlayan eski komünist Şevket Mirziyayev’in yönettiği Özbekistan.

Mesela, İmamoli Rahmanov gibi otuz seneden bu yana muhalefetsiz yönetilen bir ülke Tacikistan. Yukardaki ‘Hangi ülkeler?’ sorusu bir hafta önce bana sorulsaydı, mezkur ülkelerin sırasına Kazakistan’ı da ekleyebilirdim. Fakat Kazakistan devlet başkanı Tokayev’in geçtiğimiz gün Sankt-Petersburg’ta Putin tehdit ve baskısına karşı ortaya koyduğu onurlu tavır Kazakistan’ın kendi politikasını bağımsız bir devlet olarak yürütmeye başladığını gösterdi. Putin kendisini eski Sovyet ülkelerinin hamisi olarak lanse etmeye çalışıyor. Ancak Petersburg Ekonomi Forumu’nda Kremlin yalakası gazeteci Margarita Simonyan’ın, ‘Siz Lugansk ve Donesk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanımıyor musunuz?’ şeklindeki sorusunu Kazakistan devlet başkanı kesin bir dille ‘Hayır’ diye cevaplandırarak Putin’i şoka uğrattı.

İşte bu fragman Putin’in çizmeye çalıştığı ‘Geleceğin manzarası’na şimdiden bir çizgi atmış oldu. Putin’in ‘Gelecek vaat eden görmezden gelinemeyecek ülkeler’  sayısının Rus liderin umduğu kadar fazla olmadığını şimdiden belli etmeye başladı. Ancak ben Rus lider Putin’in  ‘Tektonik kaymalar’ tabirinin gerçeği yansıttığımı düşünüyorum. İşte bu tektonik hareketlenmelerin bir göstergesi olarak eski Sovyetlerin mirasçısı ülke bugün Ukrayna halkına soykırım uygulamaya devam etmektedir. Bunun sonucunun Rusya içindeki mazlum Türk ve Müslüman toplumların kendi özgürlüklerine kavuşacağını ümit ediyorum.”

Kaynak: Independent Türkçe